3.8 ° 8 km/h
3.5 ° 7 km/h
5.7 ° 15 km/h

No Data Available

Hallatlan kínai fölény a női úszószámokban, magyar győzelem az először tizenkét csapattal zajló női vízilabdatornán, két-két aranyérem Alekszandr Popovtól, Rózsa Norberttől, Kieren Perkinstől és Gary Halltól a férfiúszóknál, zimbabwei aranyérem műugrásban – ez mind Rómában, a VII. FINA Világbajnokságon történt. Rövid összegzés a világbajnokságok történetét bemutató sorozatban az 1994-es csúcseseményről.

Először szerepeltek több mint 100 ország sportolói az aktuális vizes világbajnokságon: egészen pontosan 102 országból vezetett az út Rómába, 1400 versenyzőt fogadott az olasz főváros 1994 szeptemberében. Ez több mint 250 fős emelkedést jelentett a perth-i vb-hez képest, ami annak is köszönhető, hogy a női vízilabdatornán kilenc helyett immár tizenkét csapat vett részt, no meg annak is, hogy a jobban megközelíthető Európában zajlott a világbajnokság.

Kína először végzett az összesített éremtáblázat élén, méghozzá páratlan fölénnyel. 16 arany-, 10 ezüst- és 2 bronzérmet gyűjtöttek, a második helyen záró, a korábbi hat vb közül ötön is az élen végző Egyesült Államok 7 aranyérmet, 10 ezüstöt és 8 bronzot szerzett. Az oroszok értek oda a harmadik helyre 5-7-5-ös mutatójukkal. 21 ország szerzett legalább egy érmet, a magyar küldöttség 3 arany-, 3 ezüst- és 4 bronzérmével az ötödik helyre futott be.

Műugrás – zimbabwei aranyérem, Sautin első vb-aranya

Nem gyakran nyer zimbabwei sportoló világbajnoki aranyat vizes vb-n, olyannyira, hogy ez eddig négyszer fordult elő, és a négy elsőségből az úszó Kirsty Coventry hármat tudhat magáénak (2005-ben kettő, 2009-ben egy aranyat nyert). A negyedik arany 1994-ből datálódik, Rómában az 1 méteres műugróversenyt nyerte meg Evan Stewart kínai és amerikai vetélytársa előtt.

Míg a nőknél mindhárom számot kínai induló nyerte, addig a férfiaknál csak egy kínai arany született, merthogy Stewart mellett az orosz legenda, Dmitrij Sautin is világbajnok lett. 10 méteren győzött (3 méteren második lett), ez volt az első világbajnoki címe, később még négy követte, mellette kétszeres olimpiai bajnoknak is mondhatja magát, és hosszú-hosszú évekig volt a műugrómezőny egyik csillaga. 1992-ben szerezte első, 16 évvel később (!) 2008-ban utolsó olimpiai érmét.

Nyíltvízi úszás – három ausztrál érem

A kanadai Greg Streppel a férfiak, az ausztrál Melissa Cunningham a nők 25 kilométeres versenyszámát nyerte meg, az ausztrálok még két érmet besöpörtek, a férfiezüstöt és a női bronzérmet. A hölgyeknél Kovács Rita lett az ezüstérmes.

Szinkronúszás – megint amerikai aranyak

Mindhárom számban az Egyesült Államok szerezte meg az aranyérmet, Becky Dyoren-Lancer triplázott, hiszen egyéniben, duóban és csapatban is a dobogó tetejére állhatott. 1996-ban, két évvel később az amerikai csapat tagjaként olimpiai bajnok lett – 2004-ben az vizes sportok halhatatlanjai közé avatták Fort Lauderdale-ben.

Érdekesség, hogy a szólóverseny japán ezüstje és kanadai bronza, valamint a csapatban megszerzett kanadai ezüst és bronz mellett a párosok között holtversenyben lett második ennek a két nemzetnek az indulója.

Vízilabda – magyar és olasz arany

A férfiaknál meglehetősen nagy volt a fölénye az olasz csapatnak, amely minden mérkőzését megnyerte Rómában – próbált volna lazsálni hazai medencében. Egyedül a magyarok elleni csoportmeccsük volt szoros (11-10), Pino Porzio 20 másodperccel a vége előtt lőtte a 11. olasz gólt, amely után nagy verekedés alakult ki a vízben.

A döntőben aztán 10-5-re verték a spanyolokat, így teljesen megérdemelten lettek világbajnokok – a csapat tagja volt a válogatott jelenlegi szövetségi kapitánya, Alessandro Campagna, valamint a kanadai válogatott kapitányaként a nyáron Budapestre érkező Giuseppe Porzio is.

A nőknél a végső győztes magyar válogatott elvette a kettős olasz siker lehetőségét, miután az elődöntőben 7-5-re verte a hazaiakat. Ugyanezt az eredményt produkálta az aranyérmes csapat a döntőben a hollandok ellen, az olaszoknak a bronz jutott, miután a harmadik helyért 14-9-re verték az Egyesült Államokat.

Úszás – duplázó klasszisok

Sem előtte, sem utána nem mutatkozott olyan kínai fölény a női úszószámokban, mint 1994-ben, Rómában. A 16 számból 12-t az ázsiai ország versenyzői nyertek, benne mindhárom váltóval. Le Jingyi egyedül négy aranyat nyert, az 50 és 100 méteres gyorsúszás mellett a győztes 4x100-as gyors- és vegyes váltó tagja is volt.

A 100 és 200 pillangón győztes Liu Limin a vegyesváltóval szerzett még egy aranyat, Lü Bin két váltóarany mellett 200 vegyesen nyert, míg az Egerszegi Krisztinát is legyőző He Cihong a két hátúszó szám mellett a vegyes váltóval szerezte meg harmadik vb-aranyát.

Az ausztrál Samantha Riley 100 és 200 mellen is világbajnok lett, rajta kívül az amerikai klasszisa, Janet Evans 800 gyorson és egy 16 éves német lány 200 gyorson nyert még aranyat. S hogy ki volt ez a 16 éves német lány? Nos, Franziska van Almsick, aki a 90-es évek egyik kedvenc női úszója volt. A világbajnoki cím mellé szerzett még egy-egy bronzot 100 gyorson és a 4x100-as gyorsváltóban, valamint egy ezüstöt a 4x200-as váltóval.

A női 200 méteres gyorsúszás döntője:

A 200 méteres női hátúszás döntője:

A férfiaknál sokkal színesebb volt a mezőny eleje, hiszen nyolc nemzet versenyzői szereztek aranyérmet a 16 versenyszámból.

És nem akárkik: az orosz Alexander Popov 50 és 100 méter gyorson is világbajnok lett, mindkétszer az amerikai Gary Hall előtt (két váltóezüstöt is szerzett, egyébként mindhárom váltóban ezüstöt nyert Oroszország). A világ úszósportjának egyik legnagyobb alakja a Barcelonában ebben a két számban szerzett olimpiai bajnoki címe után „védte meg” a vb-n címeit, és ugyanígy tett aztán Atlantában is. Az úszás cárja a 2003-as világbajnokságon ismét duplázni tudott, 2005-ben vonult vissza az úszástól.

A férfi 100 méteres gyorsúszás döntője:

Rómában szintén két aranyat nyert Rózsa Norbert (100 és 200 mellen) és az ausztrál Kieren Perkins (400 és 1500 gyorson). Két finn vb-arany is született, 200 gyorson Antti Kasvio, 200 vegyesen Jani Sievinen nyert (ő 400-on ezüstérmet szerzett).

Martin-Lopez Zuberro révén spanyol (100 hát), Vladimir Selkovnak (200 hát) és Denis Pankratovnak hála (200 pillangó) még két orosz arany született, de a lengyel Rafal Szukala  és az amerikai Tom Dolan (400 vegyes) is felállhatott a dobogó tetejére, és így tehetett a svéd váltó is a 4x200-as gyorsváltó döntőjének végén.