9.6 ° 28 km/h
19.1 ° 30 km/h
20.6 ° 21 km/h
21.8 ° 16 km/h

A 17. FINA Világbajnokság férfivízilabda-tornájának döntőjében Horvátország legyőzte a házigazda magyar válogatottat.

A 17. FINA Világbajnokság férfivízilabda-tornájának döntője:

Magyarország-Horvátország 6-8 (0-4, 2-0, 2-2, 2-2)
Hajós Alfréd Uszoda, 7800 néző, vezette: Severo (olasz), Alexandrescu (román)
Magyarország: Nagy V. – Gór-Nagy, Hosnyánszky, Vámos 3, Varga Dénes, Erdélyi 1, Mezei. Csere: Manhercz 1, Zalánki, Hárai, Török 1, Decker Á. Szövetségi kapitány: Märcz Tamás
Horvátország: Bijac – Loncar 1, Buljubasic, Garcia 2, Setka, Sukno 3, Jokovic 1. Csere: Macan 1, Fatovic, Vukicevic, Krapic, Buslje. Szövetségi kapitány: Ivica Tucak

Korábban:

A 3. helyért:

Görögország-Szerbia 8-11 (3-5, 1-2, 3-3, 1-1)
A bronzmérkőzésről itt lehet bővebben olvasni.

A magyar válogatott a negyedik világbajnoki címére készült szombaton este (1973, 2003 és 2013 után), egyszersmind arra a bravúrra, ami eddig egy válogatottnak, az olasznak sikerült: házigazdaként aranyérmet szerezni a vb-n.

Az ehhez vezető út során a magyar csapat 13-3-ra legyőzte Ausztráliát, 9-9-re végzett Olaszországgal, majd 13-7-re a franciákat is felülmúlta – ez eredményezte a csoportelsőséget. A horvátok is csoportelsők lettek, 16-6-ra Japánt, 12-7-re az Egyesült Államokot, 10-8-ra az oroszokat verték.

Ezt követően a legjobb négy közé jutásért a magyarok Oroszországot, a horvátok az igen erős olaszokat verték, hogy aztán jöjjön a két elődöntő. Märcz Tamás csapata a görögöket lényegében biztosan verte, a horvátok viszont érzelmekben gazdag mérkőzésen, 12-11-re legyőzték a világbajnoki címvédő Szerbiát, azaz önbizalomtól duzzadva várhatták a döntőt.

Az is mellettük szólt, hogy az elmúlt öt világbajnokságon egyaránt érmet szereztek, páratlan bravúr, hogy hatodik alkalommal is sikerül ez nekik. Világbajnokok éppen tíz éve lettek, és éppen Magyarországot legyőzve a montreali fináléban.

A magyar válogatott remek formájában, a kiváló egyéni teljesítmények folytatásában és a zsúfolásig megtelt Hajós Alfréd Uszoda közönségében is bízhatott. Már egy órával a mérkőzés előtt fantasztikus volt a hangulat az uszodában, a Margitszigeten, a fővárosban, és nyugodtan mondhatjuk, országszerte.

Némi meglepetésre Mezei Tamás kezdett centerként a magyar válogatottban, a meccs első gólját Sandro Sukno szerezte, rögvest az első horvát akcióból, 0-1, a gólt egy fél szektorban helyet foglaló (inkább álló) horvát mag fogadta kitörő örömmel. Minden mást, így a labdaszerzést, Nagy Viktor kimozdulását, minden apró magyar részsikert a közel 8000 fős közönség díjazta.

Nem sikerültek az első magyar akciók, nem úgy a horvátok próbálkozásai, Luka Loncar Sukno pazar bejátszását váltotta gólra, 0-2. Manhercz Krisztián és Varga Dénes lőtt kapufát a 4. percben, nem akart összejönni az első magyar találat. A horvátok kihasználták a magyar zavart, Maro Jokovic is betalált, 3-0-s horvát előnynél kért időt Märcz Tamás.

Nem sikerült a negyed végére sem igazán átlendülnie a házigazda válogatottnak, amely a közelmúltban, az év elejei Volvo-kupán 1-6-ról verte meg a horvát csapatot, természetesen annak a mérkőzésnek más volt hőfoka. Marko Bijac is jól állt a lábán, nem hiába a világ egyik legjobb kapusa.

Nagy Viktor is az, de pechjére becsurrant a kezéről Marko Macan közeli húzása is, 0-4, ez volt az állás az első negyed után.

Vámos Márton törte meg a csendet a második negyed elején, bivalyerős góllal lett mínusz három, ráadásul a másik oldalon szintén Vámos lopott labdát. Török Béla neve mellé került nem sokkal később egy egyes, már ami a gólok számát illeti, kettőre olvadt a horvát előny.

Feljavult a magyar védekezés is, de 3:21-gyel a nagyszünet előtt fontos fórban kért időt Ivica Tucak. Előbb kapufára lőtték a horvátok a labdát, majd az újabb támadóidő végén ismét a kapufa segített, kicsit kétségbeesett próbálkozás volt ez már.

A másik oldalon is volt egy hasonló leosztás, az időkérést követően Manhercz lőtt Bijacba. Hogy nem nőtt a horvát előny, az a pontatlanabbá váló lövéseiknek volt köszönhető, 4-2 volt az állás a nagyszünetben.

Minden labdának jelentősége volt a negyedik negyedben, az első perc gól nélkül telt el, majd aztán a második is, fokozódtak az izgalmak. A támadásoknál egyik csapat sem tudott igazán a kapu közelébe kerülni, a centerek megjátszása pedig egyre nehezebbé vált.

A 4. perc elején emberelőnyből Sandro Sukno kíméletlenül bevágta a labdát a kapuba, Nagy Viktor dühösen dobta ki aztán a pályáról, 4-7.

Vámos Márton reagált rá, de Manhercz Bijacba lőtte a következő magyar akciót, maradt a kétgólos horvát előny. 3:04-nél kikérte Märcz Tamás az idejét egy emberelőnyös helyzetben. És Vámos belőtte - az egész világbajnokságon káprázatos formában játszó Vámos visszahozta a meccsbe a magyar csapatot.

A másik ász, Sandro Sukno azonnal visszaállította a kétgólos differenciát, valamivel több mint két perccel a vége előtt. Varga Dénes tétovázott nem sokkal később, továbbpasszolta a labdát, Erdélyi Balázs pedig már kevésbé előnyös helyzetben lőtt mellé.

Az utolsó percben megkapta a labdát a horvát válogatott, így a mérkőzés eldőlt.

Horvátország 2007 után ismét világbajnok.

Märcz Tamás, a magyar válogatott szövetségi kapitánya:

„Szeretnénk gratulálni a horvát csapatnak, nagyszerű világbajnokságot zártak, az elejétől fogva a végéig jól játszottak. Koncentráltak voltak, nagyon erős csapatokat győztek le a negyeddöntőben, az elődöntőben, majd a döntőben is. Megérdemelt a sikerük. De az én csapatomnak is gratulálok, hosszú út vezetett a döntőig a januári felkészüléstől mostanáig. Nem volt egyszerű ez a meccs, nagyon nehéz volt felállni 4-0 után, de a mi játékosaink demonstrálták, hogy nagyszerű vízilabdázók, a második és a harmadik negyedben megalapozták, hogy esetleg szoros legyen a vége. Nagyon közel voltunk ahhoz, hogy megforduljon az eredmény. Boldog vagyok az ezüstérem miatt, annak ellenére, hogy nehéz természetesen egy vesztes meccs után ezt még igazán értékelni. Meg kell tanulnunk, hogyan kell egy döntőben játszani, ebben a horvátoknak van már gyakorlata.”

Hosnyánszky Norbert (Magyarország):

„Köszönöm szépen a közönségnek, a csapatnak, köszönöm, hogy itt játszhattam. Szerintem egy nagyon szép eredményt értünk el. Mindig más egy döntő, Barcelonában mi léptünk el Montenegrótól, most a horvátok tőlünk, de visszajöttünk, majd kaptunk két szerencsétlen gólt. Ilyen a sport. Annak van szerencséje, aki sokat tesz érte, ma jobbak voltak. Abszolút nagy élmény volt a vb, pozitívan tudok rá visszagondolni.”

Nagy Viktor, a magyar válogatott kapusa:

„Szomorú vagyok, mert nyerni jöttünk ma ide, és ez nem sikerült. Sajnálom, hogy esetleg csalódást okoztunk a szurkolóknak. Ilyen a sport. Ma jobb volt az ellenfelünk.”

Mile Smodlaka, a horvát válogatott másodedzője:

„Nagyszerűen kezdtünk, és ez meghatározta a mérkőzést. Végig kontroll alatt tudtuk tartani a mérkőzést. Fantasztikus volt az aréna, az egész világbajnokság, köszönjük, hogy itt lehettünk, a szervezés is remek volt.”

Luka Loncar (Horvátország):

„Ez egy nagyszerű torna volt, gratulálni tudok a magyaroknak is. Nehéz volt ilyen körülmények között játszani, de meg tudtuk mutatni az erőnket a két hét során. Hiszem, hogy a győzelmet nem kell magyarázni. Gratulálok a magyar és a szerb csapatnak is az ezüst- és a bronzéremhez.”

Vámos Márton (Magyarország):

"Nagyon rosszul kezdtünk, és a visszakapaszkodás annyi energiát vett ki, hogy tovább már nem tudtunk lépni. Annak van szerencséje, aki megdolgozik érte, mi megdolgoztunk, de úgy néz ki, hogy a horvátok egy kicsit még jobban. Végig küzdöttünk, nem adtuk fel, ám az, hogy az eleje ilyen rosszul sikerült, eldöntötte a mérkőzést."

Zalánki Gergő (Magyarország):

„Itthon, ilyen közönség előtt az lett volna az elvárt, hogy megnyerjük a döntőt. Szerencsétlenek voltunk, nagyon sajnálom. Meglepett minket, hogy lefordultak, és ilyen gyorsan kezdték a játékot. Benéztük az elejét.”

Andro Buslje (Horvátország):

"Fantasztikus érzés. 10 év után ismét világbajnokok lettünk. Semmi okos nem jut most eszembe. Először is szeretnék gratulálni a játékostársaimank, kitűnően játszottunk az egész tornán. Mérkőzésről mérkőzésre egy jobban ment a játék. Voltak kisebb problémáink, de leküzdöttük őket és mind a döntőben, mind az azt megelőző meccseken megmutattuk, hogy mi vagyunk a legjobbak. Nagyon jól szervezetten kezdtünk, így tettünk szert a 4:0-ás előnyre. Akkor kicsit megálltunk, de 4-4 után nem engedtük meg a magyar csapatnak, hogy megszerezze az előnyt. Hittünk magunkban, tudtuk, hogy mit kell tennünk a győzelemért."