16.4 ° 17 km/h
17.9 ° 23 km/h
20 ° 12 km/h
17 ° 37 km/h

Történelmi sikert ért el a kazah férfiválogatott, hiszen nem elég, hogy továbbjutott a csoportjából, ami eddig nem sikerült neki, végül a 11. helyig jutott a Hajós Alfréd Uszodában. Spanyolországé a 9. hely, a montenegrói és az olasz válogatott küzdhet az 5. helyért.

Helyosztó mérkőzések a 17. FINA Világbajnokság férfivízilabda-tornáján, csütörtökön.

A 11. helyért:

Brazília-Kazahsztán 5-9 (1-4, 2-2, 0-1, 2-2)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Franulovic (CRO), Ghafouri (IRI)
Brazília: Soro – Cruz 1, Coutinho 2, Stellet, Rocha, Guimaraes, Freitas. Csere: Stellet, Almeida 1, Silva, Stellet, Carullo 1.  Szövetségi kapitány: Angelo Coelho
Kazahsztán: Shlemov – Medvedev 1, Shvedov, Shmider 1, Shakenov 2, Ukumanov 2, Ruday 1. Csere: Pilipenko, Altayev 1, Turlykhanov 1, Manafov, Verdesh. Szövetségi kapitány: Nemanja Knezevie

Fotók: Balogh Máté/Bp2017

A brazil csapatot zavarta meg jobban a hűvösre fordult idő a 11. helyért lejátszott reggeli nyitómérkőzésen. A dél-amerikai csapatnak az első negyedben szinte csak egyetlenegy kapura lövése volt, igaz, azt rögtön gólra is váltotta Coutinho, miközben a kazahok ekkor már három találatot könyvelhettek el. A második negyed közepétől a kazahok beálltak egy 3-4 gólos kényelmes előnyre, amit azután a mérkőzés végéig tartani tudtak.

Érdekesség, hogy a férfitorna nyitómérkőzésén is Brazilia és Kazasztán találkozott, de akkor a dél-amerikaiak győztek 6-2 arányban.

Nyilatkozatokért ide kell kattintani.

A 9. helyért:

Japán-Spanyolország 11-13 (2-1, 4-6, 3-4, 2-2)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Stanko Ivanovski (MNE), Viktor Salnichenko (KAZ)
Japán: Tanamura – Adachi 3, Shiga 2, Iida, Shimizu, Arai 2, Okawa 3; Csere: Kawamoto, Yoshida 1, Takata, Inaba, Araki, Fukushima;  Szövetségi kapitány: Yoji Omoto
Spanyolország: Motos Martin - Munarrizz Egana 1, Granados Ortega, Bustos Sanchez, Minguell Alferez, Barroso Macarro, Fernandez Miranda; Csere: Lopez Pinedo, del Toro, Espanol Lifante 5, Tahull Compte 2, Mallarach Guell 2, Gutierrez Santiago 3; Szövetségi kapitány: David Martin

Legjobb világbajnoki helyének biztos megszerzése után Japán lendületesen vágott neki a spanyolok ellen játszott mérkőzésnek, a kilencedik hely reményében. A mérkőzés első gólját ők is szerezték, a japán szurkolók nem kis ovációjára. A nagyszünet előtt két perccel sikerült két góllal vezetnie Spanyolországnak, a japán védelmet sokszor áttörve.

Az ázsiai csapat góljait a kontratámadások sikeres kihasználásával szerezte, s bár a japánok nem hagyták túlságosan elhúzni ellenfelüket, a makacs kétgólos spanyol vezetés végül az európai csapat győzelmét eredményezte. Spanyolország a kilencedik helyen végzett.

Az 5-8. helyért

Montenegró-Oroszország 9-8 (1-1, 4-2, 2-4, 2-1)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Stavridis (görög), Koryzna (lengyel)
Montenegró: Scepanovic – Drasko Brguljan 4, Petkovic, Draskovic, D. Radovic, Misic 1, Cuckovic. Csere: Banicevic 1, Darko Brguljan, A. Radovic 3, Ukropina, Murisic. Szövetségi kapitány: Vladimir Gojkovic
Oroszország: Statenko – Vasilyev, Bugaychuk, Merkulov 2, Kholod 1, Lisunov 2, Shepelev 1. Csere: Lazarev, Dereviankin 1, Ashaev, Nagaev 1, Suchkov. Szövetségi kapitány: Sergey Evstigneev

Mind a montenegrói, mind az orosz válogatott nagyon kikapott a negyeddöntőben, előbbit a görögök, utóbbit a magyarok győzték le felettébb magabiztosan.

Egyaránt megfiatalított kerettel érkeztek a csapatok Budapestre, így egy esetleges ötödik hely kellemesen eredménynek számított volna mindkettejüknek – ehhez az első lépést kellett megtenni csütörtökön kora délután.

Rendkívül szorosan alakult végig az eredmény, előbb 1-0-ra vezettek az oroszok, majd még az első negyedben egyenlített Montenegró, több gól nem esett az első nyolc percben. Aztán 5-3-nál ugrott meg először az egyik fél, ez volt az állás a nagyszünetben is, de sem előtte, sem azután nem volt ekkora differencia a csapatok között. Vladimir Gojkovic csapata rendre megszerezte a vezetést, majd az oroszok gyorsan kiegyenlítettek.

Öt és fél perccel a vége előtt 8-8-ra állt a rangadó, megjósolhatatlan volt, melyik csapat kerül ki győztesen a mérkőzésből. Aleksandar Radovic harmadik gólja 9-8-as montenegrói előnyt eredményezett.

Két és fél perccel a vége előtt emberelőnybe kerültek az oroszok, de nagy helyzetben mentett Scepanovic. A végén rutinosan tartotta a labdát Montenegró, amit annak is köszönhet, hogy Ivan Nagaev feleslegesen szabálytalankodott a zárópercben, így maradt a támadás lehetősége Drasko Brguljanéknál.

Montenegró az 5., Oroszország a 7. helyért játszhat szombaton.

Ausztrália-Olaszország 4-8 (2-4, 2-2, 0-0, 0-2)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Molnár P. (magyar), Putnikovic (szerb)
Ausztrália: Slade – G. Ford, Edwards, Gilchrist 1, Younger, A. Ford, Hollis 2. Csere: Putt, Kayes 1, Power, Fannon, Brooks. Szövetségi kapitány: Elvis Fatovic
Olaszország: Volarevic – Di Fulvio 2, Figlioli 2, Nora, Renzuto Iodice, Aicardi 1, Bertoli. Csere: Tempesti (kapus), Gitto 1, N. Presciutti 1, Mirarchi, Fondelli, Bodegas 1. Szövetségi kapitány: Alessandro Campagna

Szerbia ellen nem sok esélye volt az ausztráloknak a negyeddöntőben, ehhez képest helyt álltak a világbajnoki címvédő ellen. Továbbjutni azonban nem sikerült, a csapat átalakulása miatt a nyolc közé jutás is szép eredmény.

Elvis Fatovic nyilván nem akar a középmezőny négyesének utolsó helyezettje lenni, és ennek megfelelően jó alaposan bekezdett az esélyesebb olaszok ellen, 2-0-ra is vezettek a kenguruk. Az olaszok aztán felébredtek, és igazi csapatmunkával fordítottak, az első negyed végén már ők vezettek 4-2-re.

Az ausztrálok nem adták könnyen magukat, érdekesség, hogy legjobbjuk, Aaron Younger góljai nélkül is meccsben maradtak a zöldek. A második és a harmadik negyedben is döntetlenre hozták ki a csatát, érdekesség, hogy a harmadik szakaszban nem esett gól.

Az olaszok rutinos kapusai is a helyükön voltak, Stefan Tempesti például a meccs utolsó szakaszáig 6 lövésből 6-ot hárított is. A véghajrára 3 gólos olasz előnnyel fordultak a felek, és ez elégnek is bizonyult. Sőt, Francesco Di Fulvio még meg is toldotta a különbséget.

Montenegró-Olaszország mérkőzést rendeznek az 5. helyért, míg az ausztrálok az oroszokkal küzdenek majd a 7. helyért.