28.8 ° 14 km/h
29.5 ° 16 km/h
29.4 ° 16 km/h
30.1 ° 17 km/h

Már csak négy csapat küzd a Hajós Alfréd Sportuszodában azért, hogy megszerezze a hőn áhított világbajnoki címet. A torna esélyesének tartott címvédő Egyesült Államok a nívós csapatokat búcsúztató oroszokkal, a magyar válogatott vb-álmait szertefoszlató Kanada pedig az olimpiai ötödik helyezett spanyolokkal mérkőzik a döntőbe jutásért.

20:30 – Oroszország–Egyesült Államok

Már a budapesti vizes világbajnokság kezdete előtt egyértelmű volt, hogy a női vízilabdatorna legnagyobb esélyese a világ- és olimpiai bajnok Egyesült Államok csapata. Adam Krikorian együttese nem is okozott csalódást, már a csoportban magabiztosan pólózott. A Dél-afrika elleni 24–2-es, valamint az új-zélandiak elleni 22–7-es diadalból jól látszott, az amerikai lányok nem ismernek kegyelmet a medencében.

A csoport legkeményebb ellenfelének az olimpiai ötödik és Eb-negyedik Spanyolország ígérkezett, ám a szerdai másik elődöntőben érdekelt európai csapat sem tudott mit kezdeni az ellenállhatatlan amerikai csapattal, amely 12–8-ra verte Miki Oca együttesét.

Fotók: Balogh Mátél/Bp2017

Az Egyesült Államok a negyeddöntőben találkozott eddigi legkeményebb ellenfelével, Ausztráliával, a legutóbbi vb-n hatodik helyen végző, becsülettel küzdő „kenguruk” azonban nem tudták megugrani az akadályt, 7–5-re kikaptak a torna favoritjától.

A világbajnokságok történetében négy arany-, egy ezüst- és két bronzéremmel legsikeresebb Egyesült Államok tehát eddig minden meccsét megnyerte, ráadásul az egész világbajnokságon csak két negyedet vesztett (egyet a spanyolok elleni csoportmeccsen, egyet pedig az ausztrálok elleni negyeddöntőben), mindezek ellenére azonban nagyon nehéznek ígérkezik az oroszok elleni elődöntő.

Egyrészt azért, mert az olimpiai bronzérmes Oroszországnak meglehetősen kemény csapata van, amely a nyolcaddöntőben a vb- és Eb-ezüstérmes hollandokat (11–10), a negyeddöntőben pedig az olimpiai ezüstérmes és Eb-bronzérmes olaszokat (9–8) győzte le.

Másfelől, az orosz csapat alighanem győzelemmel örvendeztetné meg a ma 30 éves játékosát, Evgeniya Ivanovát.

A statisztika egyébként némileg az amerikaiak ellen szól: az utóbbi két vb-n ugyanis nem volt olyan ország, amelynek női pólócsapata mindkét seregszemlén felfért volna a dobogóra. Igaz, ha valaki, hát az amerikai csapat megszakíthatja ezt a rossz sorozatot, mert éppen az Egyesült Államok volt az utolsó, amely képes volt megvédeni vb-címét.

22:00 – Kanada–Spanyolország

Kanada a csoportjában 9–8-ra verte Kínát és 16-6-ra győzött Brazília ellen, a későbbi csoportgyőztes olaszoktól viszont 10–4-re kikapott, így Fabio Conti együttese mögött a második helyen jutott a vb nyolcaddöntőjébe. A legjobb tizenkettő között Új-Zéland sem okozott gondot az észak-amerikai együttesnek, Kanada 16–3-as fölényes győzelmet aratott.

A negyeddöntőben aztán éppen a házigazda Magyarország válogatottját szomorította el Theoharis Pavlidis csapata, amely védekezésével annyira összezavarta az Európa-bajnok magyarokat, hogy Bíró Attila együttese mindösszesen négyszer tudott eredményes lenni (azt is egy negyedben, három másik felvonásban érintetlen maradt a kanadai kapu), hat kapott gól ellenében.

Kanadának azonban nagy szüksége lesz a magyarok ellen bemutatatott parádés védekezésre, mert elődöntős ellenfele az a Spanyolország lesz, amelyet a Hajós Alfréd Sportuszodában zajló vb-n eddig csak a világ- és olimpiai bajnok Egyesült Államok tudott legyőzni. Nem is csoda, hiszen Spanyolország komoly játékerőt képvisel, a riói olimpián ötödik, a 2016-os Eb-n pedig negyedik lett a csapat.

Miki Oca együttese a csoportjában 10–2-re verte Új-Zélandot és az amerikaiaktól elszenvedett 12–8-as vereséget követően 17–3-ra győzte le a Dél-afrikai Köztársaságot, így a B-jelű négyes második helyén jutott a legjobb tizenkettő közé.

A nyolcaddöntőben aztán Spanyolország erődemonstrációt tartott és 13–5-re elgázolta Kínát. A görögök elleni negyeddöntő óriási csatát hozott, 10–10-es rendes játékidőt követően a spanyol együttes játékosai bebizonyították, az idegeik is rendben vannak, büntetőpárbajt követően jutottak az elődöntőbe.