9.3 ° 17 km/h
10.9 ° 18 km/h
9.2 ° 12 km/h
6.8 ° 16 km/h

Nem tudta legyőzni a fantasztikusan védekező Kanadát Bíró Attila csapata a 17. FINA Világbajnokság női vízilabdatornájának hétfői negyeddöntőjében, így csak az 5-8. helyért játszhat a folytatásban.

W37 – 3. negyeddöntő

Magyarország-Kanada 4-6 (0-1, 4-3, 0-1, 0-2)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Severo (olasz), Rotsart (amerikai)

Magyarország: Gangl – Csabai, Antal, Szücs, Keszthelyi, Bujka, Szilágyi 1. Csere: Czigány 1, Gurisatti, Takács 1, Illés 1, Tóth I. Szövetségi kapitány: Bíró Attila

Kanada: Gaudreault – Wright 1, Eggens 5, Bekhazi, McKelvey, Robinson, Fournier. Csere: Alogbo, Clevier, Christmas, Lenay-Lavoie, McKee. Szövetségi kapitány: Theoharis Pavlidis

Egy több órán át tartó zápor előzte meg a magyar-kanadai mérkőzést, le is hűlt a levegő Budapesten, de ez nem szegte kedvét azoknak, akik jegyet vásároltak a Hajós Alfréd Uszoda hétfő esti programjára.

Fotó: Balogh Máté/Bp2017

A nap korábbi két negyeddöntőjében egy sima és egy rendkívül izgalmas mérkőzésen dőlt el az elődöntős hely sorsa: az amerikaiak biztosan verték az ausztrálokat, míg az oroszok óriási csatában, egy góllal, 9-8-ra múlták felül az olaszokat.

A magyar és a kanadai válogatott nemrégiben a Világliga Szuperdöntőjében találkozott egymással, Kínában döntetlen lett a végeredmény, a kanadai csapat ezüstérmes lett a sorozatban, a mieink negyedikek.

Némi meglepetésre a kanadai válogatott szerezte meg a vezetést a mérkőzésen, Keszthelyi Ritát állították ki, Monika Eggens váltotta gólra a fórt (0-1). Kanadát a kapufa, a hazai akciók kezdeti pontatlansága és a Világliga Szuperdöntőjének legjobb kapusának választott Jessica Gaudreault védései óvták meg a góloktól az elején.

Hazai blokkok hatástalanították a kanadai lövéseket, keményen indult a meccs, úgy tűnt, bele kell melegednie a magyar válogatottnak, a kérdés az volt, mikor törik meg a jég, főleg támadásban. Egyszerűen nem mentek a lövések a magyar csapatnak, vagy a blokk vagy a kapus avatkozott közbe vagy pontatlan volt a próbálkozás, 1-0-s kanadai sikerrel ért véget az első negyed.

Szilágyi Dorottya egyenlített a második negyed elején szinte azonnal, majd egy elhibázott kanadai lövés következett Christmas révén, hogy aztán Szilágyi próbálkozzon ismét, ezúttal sikertelenül.

Egy szerencsés góllal ismét Kanada vezetett, Eggens lövése a blokkról pattant a kapuba (1-2), Czigány Dóra találata viszont cseppet sem szerencsés volt, sokkal inkább pontos, erős és határozott, 2-2.

Monika Eggens pazar formában lőtt a mérkőzésen, újabb emberelőnyt váltott gólra, harmadik találata volt mindez. A hazai játékosok talán kicsit bátortalanok voltak a lövőhelyzetekben és kevésbé vállalták a felelősséget, így maradt a hallatlan izgalom magyar oldalon, és az állandósuló egygólos vezetés kanadai részről.

Illés Anna megtörte azt a bizonyos jeget a nagyszünet előtt, mint egy falat kenyér, úgy kellett, de Eggens erre is válaszolt, kihasználva a figyelmetlenséget.

Takács Orsolya szép átlövése jelentette az újbóli egyenlítést, 4-4 állt a táblán a nagyszünetben.

Gangl Edinának kellett védenie a meccs harmadik negyedének elején, de nem dobta fel a többieket ez a fontos védés, merthogy támadásban továbbra is tanácstalan volt a hazai együttes, sőt Monika Eggens ötödik góljával emberelőnyből ismét Kanada szerezte meg a vezetést – elképesztő teljesítmény volt ez a 27 éves játékostól (4-5).

A magyar centerek nem tudtak érvényesülni a mérkőzés ezen szakaszáig, nem tudták őket helyzetbe hozni a remek kanadai védekezés miatt. A negyed 5. percében Keszthelyi Rita lövése mellészállt emberelőnyben, fontos szituáció volt ez, ráadásul azonnal fórba került Kanada a másik oldalon – végül az kimaradt (nem Eggens lőtte el).

A negyed utolsó percében egy emberelőnyös szituációban nem mertek lőni a magyar játékosok, továbbra sem, legfőképpen Keszthelyi Ritánál volt ez meglepő. A magyar csapatnak az volt a szerencséje, hogy nem nőtt tovább a különbség, egygólos kanadai előnyről jöhetett az utolsó nyolc perc.

Rossz magyar lövéssel indult a zárószakasz, kanadai elhibázott akcióval folytatódott, majd Szilágyi Dorottya lőtt kapufát. Egyre csak fogyott az idő, és nem sikerült átlendülnie a magyar válogatottnak, a kanadaiak megfojtották a magyar akciókat – Theoharis Pavlidis szövetségi kapitány fantasztikus munkát végzett, remekül felkészítette csapatát.

Takács Orsolya és Christine Robinson kapott cserés kiállítást 5 perccel a vége előtt, ez sem volt egy jó előjel hazai részről. Rossz megoldásokat választott támadásban a magyar válogatott, így fordultak a csapatok a véghajrára.

2:43-mal a vége előtt emberelőnybe került Kanada, majd kettős fórba, Emma Wright pedig belőtte a helyzetet, 6-4-re vezetett Kanada valamivel több mint 2 perccel a vége előtt.

A magyar csapat teljesen bénulttá vált a végére, így elbukta a negyeddöntőt, miközben kanada óriási bravúrt hajtott végre.

Bíró Attila, szövetségi kapitány (Magyarország):

„Saját pontatlanságunk miatt vesztettük el ezt a mérkőzést, Kanada semmi olyan extrát nem csinált, amire ne készültünk volna. Nagyon gyatra lövőszázalékkal fejeztük be a meccset, ami eddig nem volt jellemző ránk, és remélem, nem is lesz a jövőben. Nem tudtam, mennyire izgulták túl a játékosok, nem láttam izgatottnak őket, kellően fel voltak tüzelve.

Volt egy olyan védekezés, ami ellen néha nem találtuk az ellenszert, ennek ellenére egy csomó helyzetet kidolgoztunk. Lehet, hogy megremegett a lányok keze egyszer-kétszer. Szerettük volna az M-zóna elleni támadásainkat végigjátszani, ez volt a taktika, hogy végül a lövések nem sikerültek, az függ az ellenféltől, a kapustól és az önbizalomtól is.”

Keszthelyi Rita (HUN):

„Az, hogy egy játékost hagyunk 5 gólt lőni, az egyszerűen nonszensz. Nem tudom, mi történt velünk, de a próbálkozásaink alig találták el a kaput...”

Gurisatti Gréta (Magyarország):

„Borzasztóan sajnálom, mert megvoltak a lehetőségeink, de nem tudtuk velük élni. Elbizonytalanodtunk támadásban, nem tudom, mi volt ennek az oka. Nem hiszem, hogy a közönség nyomása van emögött, talán inkább az, hogy egy idő után kicsit görcsösebbé váltunk.”

Antal Dóra (Magyarország):

„Fel is hívta a szakmai stáb a figyelmet Eggensre, hogy az egyik legjobb lövőjük, ennek ellenére nem tudtunk velük mit kezdeni. A közönségen nem múlt semmi, köszönjük a biztatást, remélem, hogy nem okoztunk a szurkolóknak nagy csalódást. Nem hiszem, hogy túlizgultuk volna a dolgot, a játékosok mögött 100-150 meccs áll, inkább fejben nem voltunk ott a támadások során.”

Theoharis Pavlidis, szövetségi kapitány (Kanada):

„Nem tudtunk olyan eredményesek lenni a kapu előtt, mint szerettük volna. Nagyon jó a védelmünk, ennek köszönhetően nem hagytuk a magyarokat, hogy vezessenek. Azt hiszem, ezen múlt a győzelem. Az első perctől kezdve, hogy vezettünk, éreztem, hogy győzni fogunk.”

Monika Eggens (Kanada):

„Nagyon boldog vagyok. Az volt a célunk, hogy nyolcba kerüljünk, és végül már a négyben vagyunk. És még nincs vége, folytatjuk, amig tudjuk!”