Férfivízilabda, 1. játéknap: Kanada pontot csent Montenegrótól, magyar siker az ausztrálok ellen

3.8 ° 8 km/h
3.5 ° 7 km/h
5.7 ° 15 km/h

No Data Available

Nyolc mérkőzéssel elkezdődött a férfiak számára is a 17. FINA Világbajnokság vízilabdaprogramja. Rögtön a délelőtt során megszületett a vb első meglepetése, Montenegró 8-4-es vezetésről játszott 8-8-as döntetlent Kanadával. Este az esélyesek húzták be első sikerüket.

A 17. FINA Világbajnokság férfivízilabda-tornájának 1. játéknapja

M1 A-csoport:

Brazília–Kazahsztán 6-2 (1–1, 0–1, 3–0, 2–0)
Hajós-uszoda, vezette: Schwartz (izraeli), Kajiwara (japán).

Brazília: Soro – Cruz, Coutinho, P. Stellet, Rocha 1, Guimares, Freitas. Csere: Almeida 1, Silva, Guimares 4, M. Stellet, Carrulo. Szövetségi kapitány: Angelo Coelho.

Kazahsztán: Shlemov –  Medvedev, Shmider, Shakenov, Ukumanov, Manafov, Turlykhanov. Csere: Shevdov, Altayev, Verdesh, Ruday. Szövetségi kapitány: Nemanja Knezevie.

Gól/emberelőny: 4/9, illetve 0/13
Kipontozódott: Bahia (Brazília)

Fotók: Balogh Máté/Bp 2017

Mindkét oldalon kapusparádéval indult a meccs, a csapatok képtelenek voltak betalálni, amit a kazah kapitány elégelt meg elsőként. Időkérését követően mégis a brazilok voltak eredményesek: a torna első gólját Gustavo Guimaraes lőtte. Bő fél perccel a negyed vége előtt aztán a kazah egyenlítő gól is megszületett.

Az előzetesen is szorosnak ígérkező mérkőzés második felvonásában is inkább csak a víz pezsgett, mintsem a hálók szakadtak volna. Az egyetlen kazah gólnak köszönhetően az ázsiaiak 2-1-es vezetéssel fordultak a harmadik negyedre, amelyben brazília megtáltosodott, és zsinórban háromszor mattolta a kazah kapust. Mivel pedig az utolsó játékrészben egy dél-amerikai találat született, Brazília 6-2-e megnyerte a mérkőzést.

Nyilatkozatokért ide kell kattintani.

M2 A csoport:

Montenegró-Kanada 8-8 (3-1, 2-2, 1-1, 2-4)
Hajós Alfréd Swimming Complex, referees: Stavridis (GRE), Buch (ESP)

Montenegró: Scepanovic – Drasko Brguljan, Petkovic 3, Draskovic 1, Radovic 1, Cuckovic, Murisic 1. Csere: Banicevic, Darko Brguljan 1, Ukropina, Misic 1. S czövetségi kapitány: Vladimir Gojkovic

Kanada: Radenovic – Constantin-Bicari 2, Halajian, Robinson, D’Souza 2, Torakis 2, Thomwood 1. Subs: Patterson, Blanchard, Lappins, Radojcic, Soleimanipak 1. Szövetségi kapitány: Giuseppe Porzio

Gól/emberelőny: 1/6, illetve 2/9
Kipontozódott: Robinson (Kanada)

A papírformának megfelelően bekezdett az Eb-ezüstérmes Montenegró, amely 3-1-re nyerte az első játékrészt. A folytatásra azonban Kanada megmakacsolta magát, a második negyedet 2-2-re, a harmadik játékrészt pedig 1-1-re hozta, izgalmasnak ígérkezett hát a zárónegyed.

Az utolsó játékrészt a várakozásoknak megfelelően montenegrói gól nyitotta, a csoport favoritja már 8-4-re vezetett, így ellépett ellenfelétől. Kanada azonban ezt követően egy egészen félelmetes sorozatot indított, 4-0-s rohammal egyenlített a sokkal esélyesebb riválisával szemben. Fél perccel a vége előtt Georgios Torakis egalizált, jött is a hangrobbanás a Margitszigeten, hiszen a nagy feltámadást a közönség is díjazta.

A vége 8-8, megvan a világbajnokság első meglepetése.

M3 B csoport:

Franciaország–Olaszország 9-18 (2–5, 4–3, 1–7, 2–3)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Putnikovic (szerb), Ohme (német)

Franciaország: Garsau – Kovacevic 1, Piot, Crousillat 3, Marzouki 2, Laversanne, Camarasa. Subs. Saudadier, Dino 2, Simon 1, Izdinsky, Peisson. Szövetségi kapitány: Hrvoje Hrestak

Olaszország: Volarevic – Di Fulvio 5, Gitto 1, Figlioli 2, Nora 1, Renzuto Iodice 2, Bodegas 2. Subs. Tempesti (gk), N. Presciutti 1, Mirachi, Fondelli 1, Aicardi 2, Bertoli 1. Szövetségi kapitány: Alessandro Campagna

Gól/emberelőny: 3/10, illetve 7/13
Ötméteresek: 1/1, illetve -
Kipontozódott: Guillame (FRA)

A nap harmadik mérkőzésén gólzáporos első negyedet láthattak a nézők a Hajós-uszodában, ahol Olaszország nem kegyelmezett a mezőny legrutintalanabb csapatának, és végül egy kis hullámvölgyet követően nagyarányú győzelmet aratott.

Hrestak Hrvoje együttese 5-2-es hátrányban vágott neki a második felvonásnak, amelyet meglepetésre 4-3-ra megnyert a csupán negyedik világbajnokságán szereplő Franciaország.

A folytatásban rendezte sorait az olimpiai bronzérmes olasz csapat. Alessandro Campagna játékosainak azért sem volt könnyű dolga, mert az elmúlt napokban a keret három játékosát is elveszítette. Valentino Gallo, Alessandro Velotto és Marco Del Lungo vírusos megbetegedés miatt kénytelen kihagyni a vb-t, az olaszok második kapusa a legendás, 39 éves Stefano Tempesti lesz a vb-n – ezen a találkozón is szerepet kapott a még nála is idősebb, 40 éves Goran Volarevic mellett.

A vége 18-9-es olasz siker.

M4 C csoport:

Spanyolország–Görögország 7–8 (13 , 22, 1–1, 3–2)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Koryzna (lengyel), Molnár P. (magyar)

Spanyolország: Motos Martin – Munarriz, Granados 1, Del Toro 1, Minguell, Tahull 1, Mallarach 2. Csere: Lopez (kapus), Bustos Sanchez, Barroso Macarro 1, Albert Espanol, Miranda, Gutierrez 1. Szövetségi kapitány: David Martin

Görögország: Flegkas – Genodouinas, Delakas 1, Fountoulis 2, Kolomvos, Gounas 1, Vlachopoulos 2. Csere: Dervisis 1, Kapotsis 1, Pontikeas, Mourikis. Szövetségi kapitány: Theodoros Vlachos

Gól/emberelőny: 0/9, illetve 5/10
Kipontozódott: Delakas (GRE)

Mivel a C csoport, vele együtt pedig az egész torna favoritja is a világ- és olimpiai bajnok szerb válogatott, igen fontos volt a csoport két másik, egyébiránt igen erős válogatottjának hétfői összecsapása, avagy Spanyolország-Görögország rangadót rendeztek a délelőtti program zárófelvonásaként.

Theodorus Vlachos együttese vb-bronzérmeshez méltón 3–1-re hozta az első negyedet, a következő két játékrészben viszont már komolyabb ellenállást fejtett ki a legutóbbi vb-ről lemaradó (ez volt az első vb-távolléte a csapatnak) Spanyolország.

A negyedik negyednek 6–4-es görög vezetéssel vágtak neki a felek, az első gólt pedig a spanyolok lőtték, dörzsölhette hát a tenyerét a publikum. A Margitszigeten pedig csak kívánni kell egyet, s az valósággá válik, Tahull góljával kiegyenlített az esélytelenebbnek tartott Spanyolország (7-7). David Martin együttesének öröme azonban nem tarthatott sokáig, a görögök megdobták nyolcadik góljukat is Dervisis révén, amivel megnyerték a mérkőzést.

M6 C csoport:

Szerbia-Dél-Afrikai Köztársaság 21-5 (6-1, 7-1, 5-1, 3-2)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Brooks (új-zélandi) Ghafouri (iráni)

Szerbia: Mitrovic – Rasovic 2, Randelovic, Cuk 2, Pijetlovic 2, Aleksic 3, Filipovic 2. Csere: Prlainovic 3, Mandic 1, Randelovic, Ubovic 1, Jaksic 3, Mitrovic 2. Szövetségi kapitány: Dejan Savic

Dél-Afrika: Lewis –E. le Roux 2, Badenhorst, Brown 1, Rodda 1, P. le Roux, Molyneux. Csere: Card 1, de Carvalho, Rabie, Olver. Szövetségi kapitány: Paul Martin

Gól/emberelőny: 3/7 illetve 1/3
Kipontozódott: Jaksic (szerb)

Különösebb erőfeszítés nélkül nyerte első mérkőzését a világbajnoki címvédő Szerbia, a csapat a júniusi Világliga Szuperdöntőjében is parádézott. A szerbek első góljára ugyan még azonnal válaszoltak a dél-afrikaiak, ám ezt követően már nem tudtak túl nagy ellenállást kifejteni. A világbajnok csapat gyakorlatilag akkor szerzett gólt, amikor akart, csak az utolsó negyedben engedték kicsit játszani ellenfelüket.

M7 D csoport

Egyesült Államok-Horvátország 7-12 (1-3, 2-4, 1-3, 3-2)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Alexandrescu (román), Severo (olasz)

Egyesült Államok: Baron – Obert 1, Cupido 2, Dunstan, Carniglia, Bowen 2, Roelse. Csere.: McQuin (gk), Hooper 1, Vacic 1, Hallock, Ramirez, Irving. Szövetségi kapitány: Dejan Udovicic

Horvátország: Bijac – Loncar 4, Jokovic 1, Buljubasic, Vukicevic 2, Setka, Garcia 4. Csere: Matac, Fatovic 1, Buslje, Sukno, Krapic. Szövetségi kapitány: Ivica Tucak

Egy megfiatalított amerikai válogatott próbálta megnehezíteni az előző, kazanyi világbajnokság ezüstérmes csapatának dolgát. Ez végül csak a találkozó elején sikerült, mert a második negyedben ritmust váltott Ivica Tucak válogatottja, ez pedig egyáltalán nem ízlett az amerikaiaknak.

A horvátok nem akartak abba a hibába esni, amelybe Montenegró esett a nap első mérkőzésén, midőn 8-4-ről ikszelt 8-8-ra Kanadával.

Luka Loncar és Javier Garcia különösen jeleskedett a gólszerzésben, a horvátok végül magabiztosan behúzták a győzelmet és a három pontot.

M4 B Csoport:

Ausztrália-Magyarország 3-13 (1-1, 1-4, 1-2, 0-6)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Andrej Franulovic (CRO), Steven Rotsart (USA)

Ausztrália: Hrysanthos – Ford G., Edwards 1, Gilchrist, Younger 1, Ford A., Hollis. Csere: Slade, Putt, Kayes 1, Power, Fannon, Brooks. Szövetségi kapitány: Elvis Fatovic

Magyarország: Nagy – Vámos 2, Hosnyánszky 1, Gór-Nagy, Erdélyi, Varga 4, Hárai 1. Csere: Török 2, Manhercz 2, Zalánki, Decker Á., Mezei 1, Decker A. Szövetségi kapitány: Märcz Tamás

Az első negyedben lassan kezdtek a csapatok. A hazaiak első világbajnoki gólját Vámos Márton szerezte meg, a negyed végén 1-1 volt az állás. Majd a második negyedben a csapatkapitány Varga Dénes háromszor is a kapuba talált, miközben a védekezés jól működött, Nagy Viktor több bravúros védést is bemutatott több labdát is szerzett a magyar válogatott.

A negyedik negyedben aztán végképp eldöntötte Magyarország a találkozót, két centergólt láthatott a közönség és a vb-újonc Manhercz Krisztián kétszer is betalált gólpassza mellett. A magabiztos győzelemmel mindenképp örömet okoztak a szülinapos szövetségi kapitány Märcz Tamásnak, a mérkőzés után pedig a közönség el is énekelte a „Boldog szülinapot!” című dalt a mesternek.

M8 D csoport:

Japán-Oroszország 8-15 (1-5, 2-3, 2-3, 3-4)
Hajós-uszoda, vezette: Flahive (AUS), Ivanovski (MNE)

Japán: Tanamura- Adachi 1, Shiga 1, Yoshida 2, Iida, Arai 2, Okawa 2. Csere: Kawamoto, Takata, Inaba, Araki. Szövetségi kapitány: Omoto Yoji

Oroszország: Ivanov – Lazarev 1, Vasilyev 2, Merkulov 3, Nagaev 3, Kholod, Lisunov 3. Csere: Dereviankin 3, Bugaychuk, Ashaev, Suchkov, Shepelev. Szövetségi kapitány: Sergey Evstigneev

Gól/emberelőny: 2/6  illetve 5/6
Ötméteresek:  0/0   illetve 1/1
Kipontozódott: Iida és Takata (Japán)

Az esélyesebb orosz csapat remekül kezdte a mérkőzést, majd végig tartani tudta az elején megszerzett előnyét.  A második és harmadik negyedben apránként növelték az előnyüket. Az utolsó negyedben a japánok mindent beleadtak, de nem sok sikerrel.